Jak se starat o šperky

Většina z vás bude natolik spojená se svými šperky, že je nebudete chtít nikdy sundat. I přesto doporučujeme vyhnout se kontaktu s vodou. Sundávejte šperky před koupáním, sprchováním, mytím nádobí a podobnými činnostmi, při kterých dochází ke styku s vodou a mýdlem nebo čisticím prostředkem, aby nedošlo k poškození korálků a navlékacího materiálu.

Odkládejte své šperky při sportování nebo fyzické námaze, zabráníte tím jejich poškození.

Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky. Působením některých laků na vlasy, parfémů, krémů, mořské vody, chlóru a jiných chemikálií může dojít k poškození povrchové úpravy šperků.

Navlékacímu materiálu nedělá častý kontakt s vodou dobře. Může popraskat nebo se rychleji povolit. Stříbro může zoxidovat a pozlacení se může rychleji opotřebovat. 

Šperky z minerálů by se neměli namáčet, stříkat na ně parfém či jiné chemikálie či vystavit přímému slunci dlouhodobě, jinak minerály můžou změnit barvu či zmatnit. Toto je nenávratné. 

Ve špercích se nekoupeme, nespíme, nesportujeme, neuklízíme. Šperky s drahými kameny mohou zažít termální šok, který může být způsoben i opalováním se na přímém slunci a následným skokem do studené vody nebo manipulací s potravinami v troubě a poté v mrazáku. Pozor rovněž na odkládání šperků na okenní parapet, mnohdy je tam vysoká teplota a často také dochází k zesvětlení některých kamenů a ke ztrátě lesku.

Několik praktických tipů

  • odkládejte šperky při kontaktu s vodou a mýdlem nebo čistícím prostředkem, aby nedošlo k poškození kamenů a navlékacího materiálu
  • odkládejte šperky při fyzické námeze, sportu
  • odkládejte šperky při kontaktu s chemickými prostředky, parfémy, chlórem, a jiných chemikálíí, které mohou poškodit kámen, nebo stříbro